برد هوشمند  |تخته هوشمند | وایت برد هوشمند چیست؟ | تعریف برد هوشمند |امکانات برد هوشمند چیست؟  | مزیت تخته هوشمند چیست؟

 

در وبسایت های هوشمند سازی الفاظ گوناگونی چون برد هوشمند ، تخته هوشمند ، تخته لمسی ، تخته تعاملی و Interactive Board و ... در رابطه با این ابزار ارائه شده است. ولی در واقع تعاریف کیفی این تجهیزات همگی واحد است. در یک کلاس هوشمند آموزگار با کمک برد هوشمند فضایی متفاوت را در کلاس ایجاد کرده و با استفاده از ابزارهای گوناگون آن، آموزشی عمیق تر را برای دانش آموزان پدید می آورد.

  بردهای هوشمند ، امروزه به عنوان یک ابزار قدرتمند در کلاسهای درسی مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از بردهای هوشمند به تعاملی کردن و مشارکت بیشتر دانش آموزان در کلاس کمک می کند و بسیاری از تولید کنندگان نرم افزارهای آموزشی و محتوای درسی، برنامه ریزی خود را بر پایه استفاده از بردهای هوشمند تعاملی بنا کرده اند، زیرا به این نتیجه رسیده اند که ارائه و انتخاب دروس آموزشی توسط  بردهای هوشمند ضمن ایجاد یک رابطه تعاملی قوی تر نسبت به سیستم های سنتی و قدیمی، سطح فراگیری دانش آموزان و جذابیت کلاسهای درس را به نحو چشمگیری افزایش میدهد.

                                              
این دستگاه ها در واقعه یک وایت برد الکترونیکی هوشمند هستند که به صورت رابط بین کامپیوتر و پروژکتور عمل میکنند . بدین صورت که تصاویر کامپیوتر توسط ویدئو دیتا پروژکتور، روی برد هوشمند نمایش داده می شود و سپس به سادگی و با اشاره قلم امکان نوشتن و دسترسی به نرم افزارهای کامپیوتر فراهم می گردد. 
تخته هوشمند جایگزین مناسب وایت بردهای معمولی می باشد که امکان ذخیره مطالب بر روی کامپیوتر را فراهم می کنند.

برد هوشمند جهت استفاده در کلاسهای آموزشی و سالنهای کنفرانس می باشد. این وایت برد الکترونیکی جایگزین مناسبی جهت تخته وایت بردهای معمولی است. استفاده از این وایت برد هوشمند در کلاسها و سالنها، امکان نمایش مطالب بصورت کاملا" پویا را برای کاربر مهیا می نماید. استفاده از وایت برد هوشمند که با عناوین دیگری نظیر برد الکترونیکی یا اسمارت برد نیز شناخته می شود، در بسیاری از مراکز آموزشی و دانشگاهی و نیز اتاقهای جلسات و کنفرانس رایج گردیده است. وایت برد هوشمند با قرار گرفتن در کنار تجهیزاتی نظیر ویدئو پروژکتور میتواند سیستم کمک آموزشی بسیار کار آمدی را در اختیار کاربر قرار دهد .وایت برد هوشمند علاوه بر بخش سخت افزاری که از یک سطح الکترونیکی (مجموعه ای از سنسور های لمسی) تشکیل شده است دارای یک هسته ی نرم افزاری اصلی نیز می باشد که اغلب قابلیت ها و ویژگیهای منحصر به فرد برد را پشتیبانی می کند . نرم افزار وایت برد هوشمند ضمن رعایت اصول سهولت کاربری ، محیطی مناسب جهت تدریس ، سمینار و حتی جلسات عملیاتی را فراهم می نماید .

 • -قابلیت ذخیره مطالب نوشته شده در کامپیوتر و چاپ آن توسط پرینتر
 • -مجهز به تکنولوژی صفحه سخت و مقاوم در برابر ضربه و خش
 • -دارای نرم افزار بسیار ساده
 • -در دو نوع حساس به تماس دست و حساس به قلم

امکانات برد هوشمند

در انتخاب یک برد می توان به امکانات متفاوتی توجه کرد که دلیل اهمیت و مفهوم هر یک را در زیر به اختصار توضیح می دهیم:

 • قاب تخته هوشمند: ضد ضربه بودن فریم برد هوشمند اهمیت زیادی دارد.
 • صفحه تخته هوشمند: بازتاب نور بسیار پایین و ضد ضربه بودن برد هوشمند از ویژگی های مهم برد هوشمند می باشد.Anti Reflect
 • پنل قلم برد هوشمند: وجود قلم آنتنی و قلم هایی که در رنگ های متنوع قابل استفاده می باشند و جایگاه قلم ها، در برد هوشمند مزیت به حساب می آید زیرا مخاطب راحت تر با برد هوشمند ارتباط برقرار می کند.
 • نوار ابزار برد هوشمند: در اغلب تخته های هوشمند کلیدهای میانبری Shortcut برای دسترسی سریع تر به ابزارهای پرکاربرد نرم افزار روی برد قرار داده شده است و این موضوع به محیط فعال تر برد هوشمند کمک به سزایی می کند.
 • شیوه نصب برد هوشمند: استحکام تخته هوشمند موجب سهولت نصب آن می گردد و همین موضوع در برد هوشمند بسیار قابل توجه می باشد.
 • سرعت پاسخ گویی یک برد هوشمند: در انواع برد هوشمند، سرعت های نوشتن بسیار متفاوت است و همین موضوع موجب می شود قیمت ها و کیفیت های متنوعی داشته باشد.
  هرچه سرعت نگارش بر روی این تخته هوشمند به تخته وایت برد نزدیک تر باشد، مزیت شمرده می شود.
 • اسپیکر برد هوشمند: برخی از بردهای هوشمند دارای اسپیکر می باشند اما از آنجا که سیستم کامپیوتری متصل به تخته هوشمند دارای اسپیکر می باشد که می تواند جایگزین خوبی باشد، ضرورت استفاده از آن در برد هوشمند پایین می آید.
 • نگارش با ماژیک وایت برد روی برد هوشمند :در یک کلاس هوشمند نگرانی قطع برق و ترس از ادامه کلاس همیشه وجود دارد که در این شرایط نگارش با ماژیک وایت برد روی برد هوشمند از مزیت های یک برد هوشمند می باشد.

تکنولوژی ساخت تخته وایت برد هوشمند

                                                
امروزه تکنولوژی های مختلفی در ساخت بردهای هوشمند وجود دارد که سه نوع از معروفترین آنها به شرح زیر است :
1-  تکنولوژی الکترومغناطیس یا الکترومگنت(Electromagnetic Interactive Whiteboard) : در این تکنولوژی پشت صفحه وایت برد تعداد زیادی سیم پشت یک صفحه سفت و محکم جاسازی شده است که با یک سیم پیچ در تعامل می باشند . قلم این تکنولوژی از نوع غیرفعال بوده و هیچ گونه منبع انرژی مانند باتری نیاز ندارد و هنگامی که در مجاورت برد قرار می گیرد تغییر وضعیت می دهد . بنابراین قلم برد به راحتی می تواند نقش موس کامپیوتر را بازی کرده و حتی زمانیکه فرد به تخته تکیه بدهد دچار نقص و ایراد نشده و این قابلیت را دارد که چندین ورودی به طور همزمان داشته باشد.
2-  تکنولوژی مادون قرمز(Infrared Interactive Whiteboard) : در این فناوری قلم ، انگشت و یا هر شئ دیگر توسط اسکنر لیزری شناسایی می شود با حرکت انگشت ، قلم و یا هر شئ دیگر به تصویر نمایش داده شده  بر روی برد ، سنسورهای درون صفحه با حضور هر نوع مانع فعال شده و با فشار دادن قلم یا دست بر روی صفحه مانند کلید چپ موس کامپیوتر عمل می کند. جنس صفحات آن می تواند از هر ماده ای باشد و در برخی موارد می توان با ماژیک معمولی وایت برد نیز بر روی آن نوشت. از طرفی به دلیل بازتابش نوری که این صفحات دارند به چشم آموزگار و دانش آموز آسیب می رساند . به دلیل موانع مانند بدن مدرس ممکن است قطع امواج لیزری نوشتن در صفحه با مشکل مواجه شود .
3- تکنولوژی لمسی(Touch Screen Interactive Whiteboard) : فن آوری کلاسیک و قدیمی تولید وایت برد هوشمند که براساس ایجاد جریان الکتریکی بین دولایه (پرده) نسبتاً نرم و انعطاف پذیر طراحی شده است . در این وایت بردها دو لایه رسانا در فاصله ای بسیار نزدیک از هم قرار گرفته و حالتی مماس به لمس را به وجود آوردند . بدین صورت که هنگام لمس وایت برد این دو لایه به یکدیگر میچسبند و در آن نقطه جریان الکتریکی پدید می آید . در این تکنولوژی در عین ساده بودن دستگاه ، جنس صفحه دارای اهمیت زیادی می باشد . در این تکنولوژی یک لایه بر روی صفحه  کشیده شده است که نسبت به فشار حساس بوده و با فشار فرم خود را از دست داده تا دیوار رسانه پشتی فعال شود .نقطه تماس گرفته شده به صورت الکترونیکی به عنوان موس شناسایی می شود . این برد نیز  به ابزار خاصی برای نوشتن نیاز ندارد ولی جنس صفحه خیلی در کیفیت کار مهم است.

بنابراین بهترین تکنولوژی برای کلاس ها از نظر قطع شدن تصویر به دلیل موانع ، استحکام صفحه برد و سرعت ردیابی قلم تکنولوژی الکترومغناطیس است .

سرعت ردیابی قلم:
سرعت ردیابی قلم در بردهای هوشمند باید به گونه ای باشد که هنگامی که دانش آموزان و معلم روی برد در حال نوشتن هستند به همان سرعتی که در روش های سنتی مانند ماژیک و وایت برد می نویسند یعنی اصطلاحاً نوشته در قلم جا نماند. بهترین سرعت ردیابی و نوشتن قلم 200ms است .

کلاس تعاملی به جای برد تعاملی (ابزار جانبی مشارکتی و تعاملی):
تکنولوژی اطلاعات این امکان را ایجاد کرده است که کلاس از جانب یک طرفه و متکلم وحده بودن معلم خارج شده و دانش آموزان و فراگیران بتوانند در کلاس مشارکت توسعه و در فرایند یادگیری تعامل داشته باشند . بررسی نشان داده است که هرچه دانش آموزان و فراگیران مشارکت و تعامل بیشتری در آموزش داشته باشند بازده یادگیری آنها افزایش پیدا خواهد کرد . لذا در کنار بردهای هوشمند وجود ابزارهایی مانند سیستم پاسخگویی بی سیم دانش آموزان ، تبلت آموزگار ( برد هوشمند پرتابل) ، ... و برای جلب مشارکت پاسخگویان بسیار  مهم و اساسی است .

نرم افزار فارسی و ساده محتوا سازی درسی:

یکی از مهمترین بخش های کلاس هوشمند و بردهای هوشمند نرم افزار محتوی سازی است . نرم افزار محتوی سازی باید به گونه ای باشد که معلمان و دانش آموزان به سادگی آن را یاد بگیرند و بتوانند با آن کار کنند .
نرم افزارهای محتوی سازی باید به گونه ای باشند که ابزارهای نوشتن محتواسازی و منابع و تصاویر مورد نظر برای محتواسازی در آن وجود داشته باشد . اگر نرم افزار فارسی باشد معلمان بهتر می توانند با آن کار کنند و مشکلات کمتری در کارکردن با آن مانند (هنگ شدن) و ... خواهند داشت .

پشتیبانی (نصب، آموزش و گارنتی):
با توجه به اینکه کلاس هوشمند تشکیل شده از سه کالای برد ، دیتا و نوت بوک (PC) است مدرسه به عنوان خریدار باید مطمئن شود که پشتیبانی مناسبی را از شرکت فروشنده دریافت می کند . نصب بدون عیب و نقص در کلاس ، تضمین گارانتی ، حداقل اطمینانی است که خریدار برای آسوده خاطر بودن جهت استفاده از کلاس های هوشمند نیاز دارد .

نوشتن با ماژیک بر روی برد هوشمند ؟! بالاخره بنویسیم یا ننویسیم؟
ممکن است بسیاری از ما در این فکر باشیم که اگر برق برود کار کلاس هوشمند مختل می گردد لذا به دنبال بردهایی باشیم که بشود با ماژیک معمولی روی آنها نوشت .
نکته ای که در مدارس و مدیران و آموزگاران محترم باید مورد توجه قرار دهند این است که اگر برد هوشمندی را خریداری کنند که بتوان روی آن نوشت در حقیقت دو مشکل را برای حل یک مشکل برای خود ایجاد کرده اند.
مشکل اول: اینکه بردهای که سطح آن ها صاف و صیقلی است بازتابش نوری زیادی دارد که به چشم معلم و دانش آموزان آسیب می زند . زیرا از تکنولوژی ملامین مات استفاده نمی کند .
مشکل دوم : اینکه اگر بردی در کلاس باشد که معلمان بتوانند با ماژیک روی آن بنویسند دیگر رغبتی برای استفاده از کلاس هوشمند باقی نمی ماند و همه گرایش دارند که از وایت بردهای معمولی و ماژیک استفاده کنند .
راه حل : شما میتوانید با خرید و نصب یک تخته وایت برد خیلی کوچک برای مواقع اضطراری که برق می رود (شاید در سال یک یا دو بار پیش بیاید) این مشکل را حل کنید .

لمسی یا غیر لمسی ؟! مسئله این است !؟
امروزه برخی از بردهای موجود در بازار از تکنولوژی لمسی و نوشتن با دست (انگشت) برخوردار هستند نکته ای که باید در نظر داشت این است که گزینه لمسی یک گزینه فانتزی است زیرا اگر معلم ریاضی حداقل سی ساعت در هفته با انگشت بر روی صفحه برد بنویسد احتمالاً آخر هفته باید برای جراحی انگشت خود به بیمارستان مراجعه نماید . لذا الویت اول خریدار باید بردهایی باشد که قلم ارگونومیک بدون نیاز به باطری و مقاوم در برابر ضربه داشته باشد .

استحکام:
استحکام و مقاومت برد در برابر ضربه فاکتور بسیار مهمی است. بردهایی که با تکنولوژی لمسی و مادون قرمز کار می کنند به دلیل حساس بودن  نسبت به برد های الکترومغناطیس دارای استحکام و مقاومت پایین تری هستند.